Udělat první krok a odhodlat se k návštěvě odborníka je často velice složitý a zdlouhavý proces. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli Vám představit několik příběhů těch, kteří se odhodlali a pomoc vyhledali a byli diagnostikováni s ADHD.
Na začátek je vhodné uvést, že požádat o odborné posouzení potíží je krok statečný, ve kterém je patrné úsilí o zlepšení. Nejedná se tedy o snahu „získat“ diagnózu jakožto „výmluvu“ pro své chování, jak by mohlo být okolím klienta mylně vykládáno. Na základě diagnostiky je však možné získat vysvětlení pro své dlouhotrvající potíže a s pomocí odborníka se je učit zvládat.
Na zkušenosti se ptáme paní Kateřiny, pana Dobroslava a pana Jakuba, klientů, kteří využívají služeb programu Nepozorní (Komplexní program pro dospělé s ADHD).
Setkali jste se někdy s podobným programem?
Jakub: „Nesetkal, vlastně asi jenom na nějakých amerických stránkách. To je asi vše."
Dobroslav: „V České republice zcela jistě ne. Myslím, že i optikou vyspělých států, kde jsou již s problematikou dospělých s ADHD dále, neexistuje program, který by byl takto komplexní. Navíc je díky podpoře z fondů EU pro účastníky zdarma."
Paní Kateřino, v kolika letech jste u sebe začala pozorovat příznaky ADHD? Upozornilo Vás okolí?
Příznaky ADHD jsem u sebe začala pozorovat už na základní škole, v podstatě tehdy, kdy jsem měla poprvé za něco odpovědnost - za klíče a své věci, za zamknutí domova, nákup či známky ve škole – tehdy a ještě dlouho poté jsem si ale své problémy s ADHD ani jinou poruchou nespojovala
Číst dál: Rozhovor s paní Kateřinou, klientkou programu Nepozorní